Bardzo wdzięcznym tematem makrofotografii są także inne niż owady czy pajęczaki małe zwierzęta. Dzięki aparatowi, nie pozbawiając ich wolności ani nie narażając na stres, możemy im się dokładniej przyjrzeć.

Canon 50d, Canon 100 mm L IS Macro, lampa Macro Twin Lite MT-24 EX
Malutka Jaszczurka zwinka (łać. Lacerta agilis) na liściu hosty.

 

Fujifilm S 5 PRO, Sigma 180 mm 1:3,5 APO MACRO DG HSM EX, SB-600

Ropucha zielona (łać. Pseudepidalea viridis). Prawda, że wygląda sympatycznie. Pewnie gdybym był księżniczką, zastanawiałbym się, czy jej nie pocałować. Być może okazałaby się zaklętym w żabę księciem. Przyszła mi do głowy ciekawa myśl na temat tego całowania. Ropucha ta ma na skórze gruczoły jadowe, które wydzielają dwie toksyny. Jedna działa na serce, a druga halucynogennie. Nic więc dziwnego, że po dłuższym całowaniu można, jak w bajce, ujrzeć księcia.
Ale teraz już serio. Zanim ją zobaczyłem, to ją usłyszałem, kumka bowiem tak donośnie, że słychać ją z odległości ponad kilometra.

Canon 50d, Canon 100 mm L IS Macro

Ach te kocie oczy, w dzień źrenice są w postaci wąskiej szparki, w nocy zaś rozszerzają się
i robią się okrągłe, pozwalając kotu widzieć w ciemności.

Olympus XZ-1

Przysłowie mówi, że pańskie oko konia tuczy. Pewnie jest w tym wiele prawdy, pod warunkiem, że pan na konia spogląda z miłością. A może działa to i w drugą stronę. Końskie oko pana tuczy. Jak widzicie na zdjęciu, z pewnością można się w końskim oku przeglądnąć. Być może ujrzymy tam prawdziwe swoje oblicze. Byle by tylko koń nie był nerwowy albo uczulony na paparazzich, bo może się to źle s-koń-czyć. Zresztą co do zagrożeń czyhających na makrofotografia, jest ich bez liku. Trzeba by opracować specjalną instrukcję BHP. Weźmy na przykład owady żądlące. Łatwo im się narazić, robiąc zdjęcia, a wtedy żartów nie ma. Najlepiej w przerwach między fotografowaniem ćwiczyć sprint. Do wody nie radzę uciekać, bo nie wiadomo co w niej siedzi i szkoda sprzętu. W lasach i zaroślach, gdzie się zapuszczamy, ścigając owady, łatwo spotkać żmiję, tudzież inne jadowite zwierzę. Słyszałem o fotografie, którego tak pogonił zdenerwowany łabędź, że z wrażenia upuścił drogi aparat, a z tego powodu o mało nie dostał zawału. Inny, gdy zobaczył Dziką świnię (łać. Sus scrofa) z młodymi wspiął się czym prędzej na młodą brzózkę. Ta jednak pod jego ciężarem zaczęła się przechlać i w końcu pękła. Fotograf runął na ziemię z wielkim hukiem i wrzaskiem, czym tak wystraszył dziki, że uciekły gdzie pieprz rośnie. Ciekawe, czy ocalał jego sprzęt, bo uszkodzenie aparatu to najgorsza rzecz, jaka mogła go spotkać. Co do sprzętu, to trzeba bardzo uważać, bo czyhają na nie mniejsze zagrożenia. Pewnego razu chciałem zrobić zdjęcie strusiowi, który stał w kojcu ogrodzonym siatką. Nie mogłem użyć lustrzanki, bo nie chciałem, aby było widać siatkę. Wyjąłem więc Olympusa XZ-1, wsunąłem jego obiektyw w oczka ogrodzenia i już miałem zrobić zdjęcie, gdy ptaszysko mocno dziobnęło w obiektyw aparatu. Całe szczęście, że nie w soczewkę, bo ta pozostała nienaruszona. Jak się dowiedziałem od opiekuna strusi, kilku fotografów pozbyło się w ten sposób sprzętu. Ja jednak nie zrezygnowałem. I choć za każdym razem struś usiłował zrobić dziurkę w aparacie, pstryknąłem mu kilka zdjęć.

Olympus XZ-1

Także ślimaki mogą być ciekawym obiektem fotograficznym, a robić im zdjęcia jest szczególnie łatwo.

Fujifilm S 5 PRO, Sigma 180 mm 1:3,5 APO MACRO DG HSM EX, SB-600
Na zdjęciu Wstężyk ogrodowy (łać. Cepaea hortensis).


Ta młodziutka żabka wyskoczyła po deszczu na plastikowe wieczko wiaderka.

Canon 50d, Canon 100 mm L IS Macro


Bardzo wdzięcznym obiektem są ptaki. Tylko że to już nie jest makrofotografia, ale raczej fotografia
przyrodnicza, w której bardzo przydatne są teleobiektywy.

Canon 50d, Canon 100-400 mm L IS 1:4,5-5,6 400 mm f 5,6
Kos zwyczajny (łac. Turdus merula) w czasie posiłku.

Sikorka bogatka (łać. Parus major).

 

Canon 50d, Canon 100-400 mm L IS 1:4,5-5,6 400 mm f 5,6
Malutkie Kaczki krzyżówki (łać. Anas platyrhynchos) na wodzie z refleksami odbijającego się nieba.

Canon 50d, Canon 100-400 mm L IS 1:4,5-5,6 400 mm f 5,6
Kawka zwyczajna (łać. Coloeus monedula) wyraźnie zdenerwowana na widok mojego psa,
głośnym skrzeczeniem ostrzega sąsiadki.

Olympus XZ-1
Na zdjęciu Agama brodata (Pogona vitticeps) w terrarium.

Olympus XZ-1
Kameleon

Kameleon, zez sterowany.

Canon 50d, Canon 100 mm L IS Macro, lampa Macro Twin Lite MT-24 EX
Oko w oko z wężem. Boa tęczowy (Epicrates cenchria)