Zima jest porą roku, która z jednej strony pozbawia nas wielu obiektów do fotografowania, a drugiej oferuje nam nowe, równie ciekawe. Nie trzeba tylko się bać, że zamarznie aparat i zabierać ze sobą na spacery także obiektywy makro. Z własnego doświadczenia wiem, że im większy mróz, tym więcej ciekawych obiektów do fotografowania znajdziemy w przyrodzie.
W moim ogrodzie jest oczko wodne z kaskadą, w którym żyją czerwone karasie. Na zimę nie wyłączam pompy wodnej, aby woda całkowicie nie zamarzła, a ryby miały wystarczającą ilość tlenu. Pewnego razu, gdy był duży mróz, obok kaskady zauważyłem lodowe rzeźby uformowane przez pryskające kropelki wody.

Tą przedziwną formację nazwałem lodowym kosmitą z Neptuna.

A to dłoń kosmity.

Jest też druga dłoń, która nie wiadomo komu, pokazuje środkowy palec.

A tak z bliska wygląda struktura lodowej postaci.

Fujifilm S 5 PRO, Sigma 70 mm f/2,8 EX DG Macro, Nikon SB-600
Mróz to wspaniały artysta. Nocą, zwłaszcza gdy jest siarczysty,
tworzy na roślinach wspaniałe pióropusze szronu.

Olympus XZ-1

 

Fujifilm S 5 PRO, Sigma 70 mm f/2,8 EX DG Macro, Nikon SB-600

 

Fujifilm S 5 PRO, Sigma 70 mm f/2,8 EX DG Macro, Nikon SB-600

 

Fujifilm S 5 PRO, Sigma 10-20 mm f 4-5,6 DC HSM

Szron i szadź to piękne dla oka zjawiska pogodowe, niestety potrafią one spowodować znaczne szkody materialne, łamiąc gałęzie, zrywając linie energetyczne itp.
Gdy fotografuje się szron, trzeba pomyśleć o jak największej głębi ostrości zwłaszcza, gdy pióropusze są duże i skierowane w różne strony. Dobrze jest robić zdjęcia przy gorszych warunkach świetlnych z użyciem lampy błyskowej, ponieważ na ciemnym tle lepiej prezentują się lodowe ornamenty.
Jeszcze piękniej prezentują się pojedyncze płatki śniegu. Aby je sfotografować, trzeba użyć już naprawdę dużych powiększeń. Na poniższych zdjęciach płatek śniegu w pięciokrotnym powiększeniu.

Canon 50d, Canon MP-E 65 mm 1-5 x Macro Photo, lampa Macro Twin Lite MT-24 EX

Efekt byłby z pewnością jeszcze lepszy, gdybym zastosował bardziej jednolite tło, jednak przy tak dużych powiększeniach i lampie błyskającej z bardzo bliskiej odległości ciężko jest znaleźć odpowiedni materiał.

Zima nieodłącznie kojarzy się ze świętami i z choinką. Warto w tym okresie zrobić trochę zdjęć,
aby zatrzymać na dłużej ten niepowtarzalny, cudowny klimat.

Olympus XZ-1

 

Olympus XZ-1, czułki makro

 

Olympus XZ-1

 

Olympus XZ-1
Złamana kra na rzece. Żartuję. Jeszcze raz przyjrzyjcie się zdjęciu. Oto przykład iluzji, jaką stwarza makrofotografia. To załamany lód w koleinie, jaka powstała na polnej drodze.